čtvrtek 8. srpna 2013

Profesor Meier VS Doktor Freez

Ahoj. Po kratší odmlce opět nastal čas na nějaký ten příspěvek na blog Gravity Roll. Dlouho jsem hledal zajímavé téma, protože psát o tom, kolik je venku stupňů nebo o tom, jakého máme skvělého prezidenta je pro mě ztráta času. Pak se mi ale do rukou dostalo nové DVD Dalibora Mráze a tak jsem začal psát "recenzi" na tento (nejen) Daliborův počin. Během sepisování jsem si ale uvědomil, že se mi v šuplíku válí asi rok staré DVD Miloše Meiera a tak mě napadla kacířská myšlenka. Porovnat oba kousky. Navíc trošku netradičním způsobem. Vítejte v DUELU! V duelu, kde nebude hrát roli umění držet paličky nebo naflákat během minuty 1200 úderů, ale to, který ze zlosynů bubenického podsvětí naloží běžnému divákovi za těžce vydělané peníze větší porci zábavy.


ROUND 1. Hned na začátku je potřeba říct, že asi srovnávám nesrovnatelné. Zatímco Dalibor si libuje v sólovém hraní a technice ("bráně ke hře na bicí, jak se na DVD taky dovídáme"), Miloš Meier sází především na "klasické" písně utkané jemu na míru tak, aby se v nich mohl na své Tamy pekelně vyřádit. Na Meierově DVD tak najdeme 25 (respektive 17) našlápnutých fláků, k tomu pár masitých sól a ekvilibristiku silového hraní v podobě maskovaného mága kapely Dymytry. Na Daliborově DVD si naopak pošmáknou ti, kdo milují sóla na bicí. Dalibor se v nich vyžívá a umí to náležitě prodat. Dvacetisedmi minutové sólo na DVD doplní ještě 2 songy (Traveling a Time song) a také skvělé pantomimické vystoupení s mistrem ČR a Evropy v Electric Boogie Patrickem Ulmanem, za které dávám prst hodně nahoru... tomu se panečku říká "ozvláštnit DVD"! Po prvním kole je stav nerozhodný 1:1.

ROUND 2. Zatímco daliborovo DVD má délku 60 minut, dílko Miloše Meiera trvá cca 150 minut. Vítěz tohoto kola by tak měl vyznít jasně pro pana Meiera. Ale! Když se do DVD zaposloucháte, začnou vám po chvíli připadat některé songy podivuhodně podobné. Pak otočíte obal dívídíčka a zjistíte, že se vám to nezdálo, ale písně se opravu opakují. Jasně, ne vždy jsou písně zahrány Panem bubeníkem úplně přesně, ale o to tady nejde. Na DVD se prostě songy opakují a basta. DVD obsahuje sice 25 počinů, ale z toho pět skladeb je na něm 2x a věc Babylon Warior dokonce 3x. Nechci se nikoho dotknou, ale kdo z vás to má? :) No nic, i když si od mého rýpnutí odečtu 7 songů, stále je na albu 18 našlápnutých pecek v celkové stopáži hodně přes 40 minut plus bonusové videoklipy a dokument o délce 18ti minut. Freezovo (Daliborovo) DVD naopak obsahuje cca 38 minut hraní (jedno hooooooodně dlouhé sólo, dva songy a jedno divadelní vystoupení). Profesor Meier vede 2:1


ROUND 3. Obal DVD. Z mého pohledu nejdůležitější věc jakéhokoli autorského díla. Chytáte se za hlavu? Správně děláte! Rozhodně nemám v úmyslu nechat vyhrát duel někoho s hezčí prdelkou nebo obalem. Meierovo album vypadá rozhodně profesionálněji, DVD je lisované, zatímco Dalibor si vystačil s papírovým přebalem v klasické krabičce a vypáleným diskem. Mě je to putna. Stav je stále beze změny - 2:1 pro Meiera. 

ROUND 4. Audio a video. Po audio stránce nelze ani jednomu z alb nic vytknout. Nazvučení je perfektní u obou interpretů. Miloš měl ještě o něco stíženější roli v tom, že téměř všechny písně byly nahrávány živě z koncertů, kdežto Freez využil pro celé vystoupení nahrávání ve studiu. V rozhovoru s Pavlem Plecháčem (manager Dalibora Mráze) se stala zajímavá věc... měl jsem pocit, že jsem ohluchl na pravé ucho. Zvuk se totiž v této pasáži line pouze do pravé bedny (sluchátka), což mi přišlo poněkud divné. Po té, co na mě zařvala manželka, že je na stole už půl hodiny oběd jsem si však uvědomil, že hluchý na pravé ucho fakt nejsem. Hold i mistr tesař si někdy utne. Kamera je lepší u Freeze. Profesora Meiera jsem občas těžce rozpoznával především z pohledů z větší dálky. Kolo pro Dalibora se žlutou kartou za rozhovor s managerem do jednoho ucha. Stav je 2:2. 

ROUND 5. Dokument. Oba aktéři na DVD nezapoměli dát cca dvacetiminutové dokumenty. Miloš vám v něm řekne, s jakýma kapelama si za dobu své bubenické činnosti prošel, s kým hrál a s kým nehrál, s kým hraje a s kým už ne, na co hraje, kdežto od Dalibora se dozvíte něco o tom v čem spatřuje smysl svého hraní. Dozvíte se od něj, jak cvičí a trénuje, co ho motivuje. Zvukový mistr Hanz Sedlář vám řekne, jak zvučil bicí soupravu a jeho manager to, jak se s Daliborem seznámil a co s ním do budoucna zamýšlí. Tohle kolo dávám Daliborovi. Mluví sice úplně o něčem jiném než Miloš, ale vzhledem k tomu, že se má člověk každý den naučit aspoň jednu novou věc do života (a u Dalibora je těch věcí, kterých byste se měli jako bubenici držet více), je verdikt jasný. 2:3 pro Doktora Freeze. 

ROUND 6. Prachy. Prachy. Prachy. Neříká se mi to lehce, ale musíme se podívat i na to, kolik té muziky za své peníze posluchač dostane. Zatímco DVD Drumming Syndrome (DS) Miloše si pořídíte za 199 Kč na jeho stránkách a dostanete za něj 150 minut záznamu, od Dalibora dostanete za 150 kaček hodinovou porci zábavy. Čili, minuta s Milošem vás bude stát korunu a třicet haléřů, zatímco minuta s Daliborem vás bude stát 2.5 Kč/minutu, což je skoro 2x více. Ano, na DS se některé věci opakují, ale i bez těchhle chyb v Matrixu by Miloš vyhrál na celé čáře. 3:3. 

PRODLOUŽENÍ. Chtě, nechtě, jsme v závěru souboje. Musíme uznat, že oba DVD stojí za shlédnutí. Na druhou stranu je potřeba říct, že Daliborovo DVD na mě působí spíše jako reklamní produkt než vlastní DVD album na rozdíl od MM. Myslím, že stejně jako já i vy, čtenáři, si s odstupem času ve volné chvíli raději pustíte déle hrající, zábavnější a muzikálnější Drumming Syndrome než prvotinu Dalibora. Prodloužení vyhrává o prsa Profesor Meier. 4:3 

Drazí bubeníci! Jak Dalibor, tak Miloš patří mezi naše bubenické špičky a každý český bubeník by je měl znát. Každý český bubeník by se měl na tyhle DVD podívat. Je vidět, že pokud si věříte a věří vám rodiče a budete na sobě tvrdě makat, můžete i vy dosáhnout svého životního snu. Daliborovi a Milošovi se to zatím daří, tak proč by se to nemohlo podařit i vám. Stačí jen chtít a dřít a dřít a dřít. Mějte se fajn, ať vám to hraje. 

Dan Jančual (danieljancula(maupa)gmail.com)